مسأله ای به نام قدرت ذهن(۲)

 مسأله ای به نام قدرت ذهن(۲)

ذهن، مسئول تمام تفکرات، رفتارها و احساسات ماست؛ که آنها نیز به نوبه‌ی خود تمام نتایج زندگی ما را ایجاد می‌کنند.

مدیریت آگاهانه‌ی ذهن خودآگاه بسیار ضروری است و در تعیین کیفیت زندگی ما نقشی بنیادی دارد.

در اینجا به بررسی توانایی‌های ذهن خودآگاه و کارکردهای آنها می‌پردازیم تا با استفاده‌ی بهینه از آنها، ذهن ناخودآگاه خود را نیز به‌طور غیرمستقیم برای دستیابی به نتایج دلخواه برنامه‌ریزی کنیم.

قوه‌ی استدلال

ذهن ما همواره در برابر انبوه اطلاعاتی قرار دارد که از محیط به ما می‌رسند. قوه‌ی استدلال، نیروی ارزیابی و تحلیل این اطلاعات است و ما می‌توانیم بر اساس این ارزیابی تصمیمی درست و مفید بگیریم. قوه‌ی استدلال شما مشخص می‌کند که ذهن ناخودآگاه شما اطلاعات ورودی را به عنوان اطلاعاتی صحیح بپذیرد یا آنها را رد کند.

مدیریت آگاهانه‌ی ذهن خودآگاه بسیار ضروری است و در تعیین کیفیت زندگی ما نقشی بنیادی دارد.

مثلا فرض کنید که یک ایده‌ی کسب‌وکار جدید دارید و تصمیم گرفته‌اید که آن را پیاده کنید. درمورد این ایده با یکی از دوستان خود صحبت می‌کنید.

 

افکار واقعا عاقلانه تاکنون هزاران بار در ذهن ما وارد شده‌اند؛ اما برای اینکه آنها را حقیقتا از آنِ خود سازیم باید درمورد آنها بار دیگر آگاهانه و صادقانه فکر کنیم تا در وجود ما ریشه بدوانند و تثبیت شوند.  گوته

 

و او به شما می‌گوید که «وضع کسب‌وکار خرابه و این ایده جواب نمی‌ده»، اگر شما حرف او را بدون به کار بردن قوه‌ی استدلالِ خود، به عنوان واقعیت بپذیرید، ذهن ناخودآگاه که قدرت تشخیص ندارد، آن را به عنوان حقیقتی مسلم می‌پذیرد .

پیشنهاد مشاهده  نان و ثروت در پرورش معنویت

و از آنجا که دارای قدرتی جادویی در جهت تحقق باورهای پذیرفته شده است، به شما اجازه نخواهد داد تا در کسب‌وکار جدید موفق شوید.

اما اگر شما آگاهانه استدلال کنید و با بررسی اوضاع و پیدا کردن شواهدی به این نتیجه برسید که «این ایده جواب می‌دهد» در این صورت ذهن ناخودآگاه‌تان نیز آن را می‌پذیرد و نیروی جادویی خود را در جهت موفقیت ایده‌ی شما به کار خواهد گرفت.

با این حال، نیرویی که از اعماق وجودتان سرچشمه می‌گیرد، احساس نیاز به

شما همیشه قادرید تا با استدلالی متفاوت، افکار منفی بیرونی را رد کنید.

حتما بخوانید:

بنابراین سعی کنید تا درمورد اطلاعاتی که از محیط دریافت می‌کنید، قوه‌ی استدلال خود را آگاهانه به کار گیرید. در این صورت کنترل ذهن ناخودآگاه خود را نیز در دست خواهید گرفت.

شما حتی می‌توانید اطلاعاتی غیرواقعی را که خودتان می‌سازید با دلایل قانع‌کننده به ذهن ناخودآگاه خود بقبولانید و بدین ترتیب باعث تحقق آنها شوید.

مثلا درحال‌ حاضر ممکن است که شما یک میلیاردر نباشید.

اگر چنین استدلال کنید که «بسیاری از میلیاردرها روزگاری بی‌پول بوده‌اند و سپس میلیاردر شدند» و از هم‌اکنون شروع کنید.

و در افکار، احساسات و رفتار، مثل یک میلیاردر زندگی کنید (یعنی آگاهانه تظاهر به میلیاردر بودن کنید) ذهن ناخودآگاه شما این اطلاعات جدید را خواهد پذیرفت و آنها را محقق خواهد ساخت.

اما بیشترین اهمیت نیروی استدلال در جلوگیری از پذیرش افکار منفیِ دریافتی از محیط، توسط ذهن ناخودآگاه‌تان است.

————————

منابع: «قدرت ذهن در قرن ۲۱»، جان کئو، ترجمه‌ی مجید پزشکی، نشر نیریز و «همه چیز داشتن»، جان آساراف، ترجمه‌ی فرشاد نجفی پور،‌انتشارات نسل نواندیش.

پیشنهاد مشاهده  مسأله ای به نام قدرت ذهن(4)

تهیه شده در: سایت چطور

گروه تحقیقاتی ثروت تفکر

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.