مدیریت ذهن و روش های آن

مدیریت ذهن و روش های آن

مدیریت ذهن چیست؟

هر کاری که ما خوب انجام می‌دهیم بر اساس پاسخ‌های خودکار است، به عبارت دیگر وقتی خود را برنامه ریزی می‌کنید همه چیز از شما پیروی می‌کند. حال اگر بیندیشید که چه چیزی را باید در آینده بگویید، مسیر سخنرانی خود را گم می‌کنید، به این ترتیب مدیریت ذهن به شما یاد می‌دهد که چطور وقتی نیاز دارید به پاسخ‌های خود، به طور خودکار نظم دهید و کنترل ذهن داشته باشید.

فواید مدیریت ذهن

زمانی که کنترل ذهن مان را بدست گرفتیم بر بسیاری از مشکلات زندگی پیروز می‌شویم در واقع این ما خواهیم بود که ذهن را کنترل می‌کند نه اینکه ذهن ما را کنترل کند و به هر سمتی که خواست هدایت کند.

اگر بتوانیم ذهن مان را مدیریت کنیم:

  • عملکرد مان خیلی بهتر از گذشته میشود
  • بیشتر می توانیم در لحظه حال باشیم
  • تمرکزمان افزایش می یابد
  • انرژی ذهنی خود را به دلیل مسائل بیهوده از دست نمی دهیم
  • زندگی بهتری خواهیم داشت
  • و…

راهکار مدیریت ذهن :

مدیریت ذهن با توقف نشخوار فکری:

گاهی اتفاق می‌افتد که بدون آنکه بخواهید، افکار منفی به سراغتان آمده و شروع به فکر کردن در مورد چیزهای منفی می‌کنید (نشخوار فکری). از راهکارهای زیر می‌توانید برای کنترل ذهن خود و متوقف کردن نشخوار فکری کمک بگیرید:
در ابتدا برای کنترل ذهن خود می‌توانید در مورد بدترین حالت ممکن فکر کنید. شاید غیرعادی باشد و به نظر بیاید که اگر به بدترین سناریو فکر کنید، بیشتر باعث ناراحتی شما می‌شود اما زمانی که شما به بدترین حالت ممکن فکر کنید و بعد فکر کنید که آیا قادر هستید آن موقعیت را مدیریت کنید یا نه، ناخواسته خودتان را در شرایطی تصور خواهید کرد که در حال کنترل و مدیریت آن شرایط هستید و این به کاهش نگرانی شما کمک می‌کند و سبب افزایش کنترل ذهن و در نتیجه مدیریت صحیح آن می‌شود.

پیشنهاد مشاهده  توانا بود هر که اقدام کند

 

 از شخصی‌سازی اجتناب کنید:

شخصی سازی یک تله فکری و یک خطای شناختی است که در آن شخص مسئولیت آنچه را که خارج از کنترل او بوده را به عهده می‌گیرد. به عنوان مثال، اگر دختر شما در مدرسه آسیب ببیند، ممکن است بگویید “این تقصیر من است که او زمین خورده است” در حالی که این وضعیت کاملا خارج از کنترل شما بوده است.
برای اجتناب از شخصی سازی تلاش کنید که در مورد وقایعی که خود را در آن مقصر می‌دانید، دقیق و به طور منطقی فکر کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا یک سری سوال از خود بپرسید. به عنوان مثال شما ممکن است از خودتان بپرسید “با توجه به این که من در مدرسه با او نبودم، واقعا چه کاری می‌توانستم انجام دهم تا مانع زمین خوردن دخترم در مدرسه شوم؟”

 

نسبت به توانایی های خود خوش بین باشید

شاید شما فکر کنید که دقیق بودن و منطقی نگاه کردن به توانایی های ذهنی خود برای کنترل ذهن کلیدی است. اما طبق مطالعات انجام شده، ثابت شده است که خوش بین بودن نسبت به توانایی ها و استعدادهای خود باعث کنترل بهتر ذهن می شود. این خوش بین بودن می تواند به عنوان یک انرژی مثبت به شما کمک کند تا کنترل بهتری برروی ذهن و افکار خود داشته باشید و بتوانید بهتر از قبل ذهن خود را مدیریت کنید.

برای خوش بین بودن، سعی کنید به خود بگویید که موفق خواهید شد و این جمله را بارها و بارها در ذهن خود تکرار کنید. حتی هنگامی که به شدت ذهن مشوش و مشغولی دارید و به این جمله اعتقاد ندارید باز آن را تکرار کنید. همچنین زمان هایی را که توانسته اید ذهن خود را مدیریت کنید، به خودتان یادآوری کنید. یادآوری این موضوع که مثلا امروز توانستم ذهن خود را مدیریت کنم و همانطور که می خواستم آن را کنترل کنم، باعث می شود که تمرکز شما نسبت به ذهن و احساساتتان بیشتر از قبل شود.

پیشنهاد مشاهده  مسأله ای به نام قدرت ذهن(5)

 

هر فکری مزاحم نیست

بعضی وقت‌ها چیزهایی که درون ذهنمان می‌گذرند، می‌توانند ما را از دردسر‌های بزرگی دور کنند. یادآوری اینکه باید دل به کار بدهیم و روی کیفیت کارمان بیشتر تمرکز کنیم، اصلا و ابدا فکر مزاحمی نیست. بلکه باعث افزایش تمرکز در محل کار خواهد شد که در نتیجه کیفیت کار ما را بالا می‌برد.

علاوه بر آن گاهی اوقات نهیب زدن‌های مغز نسبت به انجام کارهایی مثل سیگار کشیدن می‌تواند به ما کمک کند تا بیشتر از گذشته فکر سلامتی خود باشیم.

در قسمت قبل از افکار مزاحم و ضمیر ناخودآگاه گفتیم. اما اینجا چیزی که مهم است میزان تعهد و نگرانی ما نسبت به شرایطی است که در آن قرار داریم. پس حواستان باشد که هر فکری را بی اهمیت و مزاحم قلمداد نکنید. برعکس، شما باید از ذهن خود بابت یادآوری این نکات تشکر کنید. ضمیرناخودآگاه دشمن شما نیست، پس سعی کنید همانطور که از حرف‌های گمراه کننده آن دوری می‌کنید، از نکات ارزشمندش هم استفاده کنید.

 

عادت های قدیمی خود را بررسی کنید

عادت های قدیمی خود را به خاطر داشتن یک سبک زندگی بهتر و موثرتر کنار بگذارید. ضمیر ناخودآگاه شما که در آن همه عادات شما ثبت می شود، منطقه ای است که احساس آشنایی، ایمنی و اعتماد به نفس را در شما فراهم می کند. شما می توانید هر روز همان کارهای مشابه را انجام دهید و مسیرهای مشابه را طی کنید. اما با این کار شما دیگر باید دست از رویاها و بلند پروازی های خود بردارید.

پس برای انجام کارهای بزرگ و رشد و توسعه خود نیاز است که کنترل ذهن خود را در دست بگیرید و عادت های قدیمی خود را که مانع از پیشرفت و تسلط شما بر ذهنتان می شود را فراموش کنید. مطالعات نشان می دهند افرادی که به دنبال رشد هستند و این طرز فکر را دارند نسبت به افرادی که ویژگی ها و ذهنیت خود را ثابت حفظ کرده و غیر قابل تغییر می بینند احتمال بیشتری برای بهبود روابط و ذهنیت خود خواهند داشت.

پیشنهاد مشاهده  تبدیل نگرانی به اقدام عملی در 3 گام

 

تهیه و تنظیم: گروه تحقیقاتی ثروت تفکر

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.