چگونه تبلیغات هدفمند داشته باشیم

چگونه تبلیغات هدفمند داشته باشیم

برای تبلیغات هدفمند به بخش‌بندی بازار نیاز داریم و این تقسیم‌بندی یعنی شناخت درست مخاطب هدف و طراحی چند پرسونای مختلف. به همین دلیل باید معیارهای زیر را برای تعیین مخاطبان هدف در نظر بگیرید:

  • پارامترهای جغرافیایی (Geographic): این معیارها شامل مواردی چون محل زندگی، اندازه شهر، استان یا کشور، تراکم جمعیتی، وضعیت آب و هوا و… می‌شود.
  • پارامترهای مردم‌شناسی (Demographic): در این قسمت به مواردی چون سن، جنسیت، تحصیلات، میزان درآمد، دین و… پرداخته می‌شود.
  • پارامترهای رفتاری (Behavioral): مواردی چون میزان وفاداری، نرخ استفاده از محصول، تفکرات خاص و… که در تصمیم‌گیری موثر هستند، در این بخش دیده می‌شوند.
  • پارامترهای روان‌شناسانه (Psychological): سبک زندگی، تفکرات فرهنگی، وضعیت اجتماعی و مواردی از این دست از جمله عواملی است که در بحث روان‌شناسی باید در نظر بگیرید.

چرا کسب و کار‌ها به تبلیغات هدفمند نیاز دارند؟

تبلیغات هدفمند تأثیرات بسزایی در بازاریابی، افزایش فروش، ایجاد برند و توسعه کسب و کار دارد. در واقع تبلیغ راهی برای رساندن پیام کسب و کار شما به مخاطب است. تبلیغ به شما کمک می‌کند تا در مسیر صحیح با هزینه کاملاً مشخص و برآورد شده بتوانید سریعتر، ساده‌تر و کم هزینه‌تر به قله‌های موفقیت و کسب سود از فروش دست پیدا کنید. برای موفقیت در تبلیغات باید برنامه‌ای هدفمند داشته باشید. برای تهیه چنین برنامه‌ای به تحلیل موقعیت سازمان یا کسب و کار، اهداف تبلیغاتی و بودجه لازم نیاز دارید.

مخاطب هدف کیست؟

مخاطب هدف به گروهی از مشتریان می‌گویند که از طریق مشخصه‌های مختلفی شناسایی می‌شوند. به طور مثال می‌توان بانوان ورزشکار بین ۱۸ تا ۲۵ سال را به عنوان یک مخاطب هدف در نظر گرفت. این مخاطب هدف، محور اصلی بسیاری از کسب و کارها و استراتژی‌های بازاریابی را تشکیل می‌دهد و محل سرمایه‌گذاری، نحوه تبلیغ به مشتری و حتی نوع کالا و محصولات به این مخاطب بستگی دارد.

پیشنهاد مشاهده  ترفندهایی برای داشتن تبلیغات موفق

از مخاطب هدف برای تعریف پرسونای خریدار نیز استفاده می‌شود. «پرسونای خریدار» (Buyer Persona) نمایی کلی از مشتری ایده‌آل یک کسب و کار به شمار می‌آید. داده‌های این مشتری ایده‌آل همان داده‌هایی هستند که مخاطب هدف را تشکیل می‌دهند.

مزایای تبلیغات هدفمند

  • بیشترین منافع به مصرف‌کننده می‌رسد: یکی از مهم‌ترین مزایای تبلیغات هدفمند این است که بیشترین منفعت نصیب مشتری و مصرف‌کننده می‌شود. پیام‌های شما به صورت سفارشی و شخصی‌سازی شده به آن‌ها می‌رسد، می‌توانید به صورت موثر خدمات و محصولات خود را مستقیما به دست آن‌ها برسانید، نیاز آن‌ها به درستی برطرف می‌شود و چیزی را دریافت می‌کنند که به آن‌ها ارتباط داشته و مورد علاقه‌شان است.
  • اثربخشی بالای تبلیغات هدفمند: در طرف مقابل کسب‌وکارها و تبلیغ‌دهندگان نیز از هدفمند و هوشمند بودن برنامه‌های خود منفعت زیادی کسب می‌کنند. کمپین‌های آن‌ها اثربخشی بیشتری دارند، منابع آن‌ها به درستی صرف می‌شود، هزینه تبلیغات‌شان کاهش می‌یابد، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بهتری دارند، فروش آن‌ها بالاتر رفته و در نهایت مشتریان راضی و وفادارشان بیشتر می‌شود.

تبلیغات هدفمند چگونه کار می‌کند؟

برای قرار دادن یک تبلیغ هدفمند آنلاین، باید یک کمپین در یک شبکه تبلیغاتی راه‌اندازی کنید. این شبکه‌ها تبلیغات را بر اساس داده‌های کاربران، جمعیت‌شناسی، سابقه خرید یا رفتار نشان می‌دهند.

پلتفرم‌های تبلیغاتی می‌توانند داده‌ها را از منابع مختلف جمع‌آوری کنند. رایج‌ترین آن‌ها کوکی‌ها در وب‌سایت‌هایی هستند که شما مرور کرده‌اید. کوکی‌ها فایل‌های کوچکی هستند که اطلاعات مربوط به اقدامات یا خریدهای شما در محل را ذخیره می‌کنند.

منبع دیگر اطلاعات در مورد کاربران موتورهای جستجو هستند. آن‌ها کیوردهای مورد جستجو و عادت‌های کاربران را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند تا از این داده‌ها برای نمایش تبلیغات پولی در صفحه نتایج موتور جستجو استفاده کنند.

پیشنهاد مشاهده  خلاصه کتاب برگزاری جلسات ارزشمند

همچنین، پلتفرم‌های تبلیغاتی داده‌های شمارا از پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی اطلاعات مربوط به سن، جنسیت، عقاید، ترجیحات و غیره شمارا ذخیره می‌کنند.

 

تهیه و تنظیم: گروه تحقیقاتی ثروت تفکر

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.