راهکارهایی برای حفظ تمرکز در مکان های شلوغ

راهکارهایی برای حفظ تمرکز در مکان های شلوغ

عدم تمرکز را می توان با توجه به علل های مختلفی که در یک محیط قرار گرفته اند، معرفی کرد. دلایل بیرونی و درونی در حواس پرتی تاثیر به سزایی دارند

وقتی افراد بیشتری در محیط های کاری باز قرار می گیرند اینکه چطور به حفظ تمرکز خود بپردازیم هم تبدیل به سوال غالب کارمندها می شود. محیط های کاری امروزی نه دیواری دارند نه اتاقی.

این نوع معماری فضا بیشتر شبیه سالن های بورس نیویورک است که به هر طرف نگاه می کنید سر و صدایی برپاست. مطمئناً تمرکز در چنین محیط هایی بسیار سخت است هر چند خود مدیران ادعا می کنند که هدف از این کار افزایش بهره وری است.

 

راهکارها:

به مقدار کافی آب بنوشید

شاید باورتان نشود اما نوشیدن آب یکی از راهکارهای افزایش تمرکز در محیط کار است. نوشیدن آب نه تنها برای سلامتی مفید است، بلکه باعث سرحالی و سرزندگی خواهد شد. به محض آنکه احساس خستگی یا گرسنگی کردید، یک لیوان آب بنوشید.  نوشیدن یک لیوان آب می‌تواند دوباره احساس سرحالی را به شما بازگرداند تا با تمرکز به کار خود ادامه دهید.

از هدفون استفاده کنید

بعضی افراد ترجیح می‌دهند در سکوت مطلق کار کنند. البته این مورد بستگی به نوع کار شما دارد. اگر مشغول برنامه‌نویسی یا کار‌های محاسباتی هستید، وجود صدای کوبنده موسیقی در گوش شما اصلا راه خوبی برای تمرکز نیست. با هدفون یا وسایلی نظیر آن‌ها گوش خود را کاملا ببندید تا سرو‌صدای بیرون، مزاحم شما نباشد.

 

پیشنهاد مشاهده  راهکارهایی برای افزایش آینده نگری

 یک بطری آب به‌ همراه خود داشته باشید

نوشیدن آب از هر نظر برای سلامتی لازم است. به‌‌جای اینکه هر ساعت یک‌بار به سراغ آب‌ سردکن بروید، در ابتدای روز یک بطری آب در کنار دست خود قرار دهید. این روش اولا موجب می‌شود که کار شما مرتبا به‌واسطه رفت‌و‌آمد برای نوشیدن آب متوقف نشود و ثانیا سرگرم گفت‌و‌گو با همکاران خود در اطراف آب سردکن نمی‌شوید.

 

با علاقه و اشتیاق کار خود را انجام دهید

هر وظیفه‌ای که بر عهده کارمندان گذاشته می‌شود، بخش عظیمی از تمرکزشان را درگیر می‌کند. پیش از آنکه کار خود را آغاز کنید، از خودتان بپرسید که چرا باید آن کار را انجام دهید. پاسخ شما به این سوال، انجام آن کار را برایتان ارزشمند می‌کند. در این مرحله باید راهی پیدا کنید تا روند انجام کار را برای خودتان لذتبخش کنید. برای مثال اجازه دهید خلاقیت و قوه تخیلتان محرک انجام آن کار باشند. خودتان را به مرزهایی برایتان تعیین شده است محدود نکنید.

 

 برای انجام دادن کارهای تکراری و کسل‌کننده بهترین زمان را انتخاب کنید

صرف‌‌نظر از این‌که چقدر از انجام کارهای کسل‌کننده طفره می‌روید، باید با آن‌ها روبه‌رو شوید. به‌ نظر من باید در طول روز زمانی را به انجام چنین کارهایی اختصاص دهید. به‌‌عنوان‌مثال، من در ابتدای روز بیشترین میزان هوشیاری را دارم. پس باید این زمان را به کارهایی اختصاص دهم که بیشتر از سایرین، انرژی و نیروی مغز را به‌ کار می‌گیرد. کار کردن بر روی پروژه‌ها در چنین زمانی بهتر از موکول کردن آن‌ها به آخرین ساعات کاری و به هنگام اوج خستگی است.

پیشنهاد مشاهده  چرا خسته کننده صحبت می کنیم؟

 

 ناهار خود را سر میز کار صرف کنید

توصیه نمی‌کنم که هر روز این‌ کار را انجام دهید؛ اما اگر واقعا باید تمرکز داشته باشید و مهلت شما اندک است، صرف ناهار بر روی میز کار به‌ شما کمک می‌کند. یک ساعت وقت ناهار می‌تواند تمام تمرکز شما را بر روی کاری که از صبح آغاز کرده‌اید بر هم بزند. من وقتی سر میز خود ناهار می‌خورم، زمان کم‌تری را صرف نهار می‌کنم و هم‌زمان می‌توانم کار خود را نیز انجام دهم. پس‌ از نهار هم بلافاصله به کارم ادامه می‌دهم.

 

زیاد با تلفن صحبت نکنید

اکثر ما می‌توانیم (یا حداقل سعی می‌کنیم) زندگی شخصی خود را از مسائل کاری متمایز کنیم. فکر می‌کنم همه ما با این مسئله موافق هستیم که تا حد ممکن مسائل شخصی نباید مزاحم اوقات کاری ما شوند و برعکس. هنگام کار کردن مدت‌زمان پرداختن به مسائل شخصی را محدود کنید زیرا منجر به حواس‌پرتی و از‌ بین رفتن انگیزه شما می‌شود. به‌‌عنوان‌مثال، هنگام کار کردن به تعطیلات آخر هفته و گردش به همراه خانواده فکر نکنید.

 

 میز کار خود را تمیز و مرتب کنید

میز کار عده‌ای از شما ممکن است کاملا بی‌نظم باشد. این مسئله اشکالی ندارد به‌‌شرط اینکه مجبور نباشید برای پیدا کردن چیزی که لازم دارید همه‌‌جا را بگردید. در غیر این‌ صورت، باید میز کار خود را مرتب کنید. این بدین معنا نیست که میز خود را از لوازم موردنیاز خود خالی کنید، بلکه باید کاغذ‌های خود را به‌‌صورت مرتب دسته‌بندی کرده و در پوشه مخصوص خود قرار دهید. این روش موجب می‌شود همه وسایل موردنیاز به‌‌آسانی در دسترس شما باشند. به‌‌عنوان‌مثال، اگر بخواهید چیزی بنویسید، قلم و کاغذ در کنار هم به‌آسانی در اختیار شما هستند.

پیشنهاد مشاهده  فرمول دوان

 

 از یک صندلی مناسب استفاده کنید

اگر مجبور هستید ساعت‌ها پشت میز بنشینید، داشتن یک صندلی مناسب، مفید است. باوجود داشتن گردن درد و کمردرد ناشی از نشستن، تمرکز کردن بسیار مشکل است. یک صندلی خوب، این مشکل را برطرف می‌کند و به‌ شما اجازه می‌دهد که بدون نیاز به استراحت یا وجود خستگی جسمی، مدت طولانی به کار خود ادامه دهید.

با قانون دو دقیقه‌ای باعث افزایش سرعت در محل کار شوید

اگر یک کار کم‌تر از دو دقیقه طول بکشد، این کار را درست انجام دهید. اجازه ندهید این کار کوچک در یک زمان دیگر تبدیل به یک کار بزرگ شود و آن را به ته فهرست خود اضافه نکنید. دو دقیقه وقت بگذارید و فقط این کار را انجام دهید.

کلام آخر:

ما برای مقابله با تعداد زیادی از عوامل حواس پرتی که در زندگی روزمره با آن مواجه هستیم، تکامل پیدا نکردیم. با این حال با اطمینان از این که شما به درستی سوخت گیری می‌کنید و مغز خود را تحریک می‌کنید و هر جا ممکن استّ عوامل حواس پرتی را حذف می کنید، قادر خواهید بود که مغز خود را مدیریت کرده و سبب افزایش تمرکز ذهن خود شوید.

 

تهیه و تنظیم: گروه تحقیقاتی ثروت تفکر

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.